Problemy ze snem mogą doprowadzić do zaburzeń psychicznych.

Badania naukowe dowodzą, że problemy ze snem, nie tylko pogarszają ogólną jakość życia osoby na nie cierpiącej, ale mogą również mieć fatalne skutki zdrowotne. Należą do nich m.in. osłabienie formy fizycznej, zwiększone ryzyko chorób układu krążenia i szkieletowo-mięśniowego, niski próg bólu oraz zwiększona umieralność. Fizyczne skutki zaburzeń snu idą w parze z zaburzeniami psychicznymi. Osoby dotknięte problemami ze snem, zmagają się bardzo często ze stresem i zaburzeniami nastroju, tj. depresja.

Problemy ze snem charakteryzują się poczuciem niewyspania, trudnościami w zasypianiu lub/i częstym budzeniem się w ciągu nocy/podczas snu. Jeśli utrzymują się one przez okres miesiąca, możemy je sklasyfikować jako zaburzenia snu. Należy pamiętać, że krótkotrwałe problemy ze snem, mogą pojawić się w stresujących sytuacjach życiowych, podczas choroby, bądź w okresie czasu, kiedy mamy wiele zmartwień. Czasem jednak ciężkie przeżycia i stres, przeciągają się w czasie, a to działa na naszą niekorzyść. Jeden negatywny skutek, doprowadza do kolejnego i osoba dotknięta problemem, czuje, że wpada w błędne koło. Zmęczenie odbija się zarówno na formie fizycznej, jak i psychicznej, gdyż ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Badania dowodzą, iż neurony w mózgu osoby cierpiącej na zaburzenia snu, mają tendencję do bycia bardziej aktywnymi, niż u osoby niedotkniętej tym problemem. Mózg takiej osoby, porównać można do światła, które jest wiecznie zapalone, nigdy nie gaśnie. Taka wzmożona aktywność neuronalna ma dewastujące skutki dla ciała i umysłu, tj. pogorszenie pamięci i problemy z aktywacją obszarów mózgu, potrzebnych do rozwiązywania problemów – obszarów, odpowiedzialnych za zdolność do skupienia się na szczegółach danego problemu. Osoby te nie są w stanie zmienić „modusu” ogólnej koncentracji na wszystkim co jest dookoła, na „modus” głębszej koncentracji na określonych szczegółach. Podobnie jest z obszarami mózgu odpowiedzialnymi za pamięć i nastrój. Długotrwałe problemy ze snem, doprowadzają w końcu do zaburzeń nastroju, a te, pogłębiając się, przechodzą w zaburzenia psychiczne, takie jak depresja. Do depresji i innych zaburzeń nastroju, przyczynia się również psycho-społeczny aspekt deprywacji snu: ciągłe niewyspanie i pogarszająca się forma psycho-fizyczna, skutkuje brakiem zainteresowania życiem społecznym, pogorszeniem jakości związków z innymi, problemami w szkole i w pracy, a nawet utratą środków do życia. Osoba w takiej sytuacji jest bardzo podatna na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Jeśli problemy ze snem utrzymują się przez dłuższy okres czasu, koniecznie należy podjąć kroki, mające na celu ich rozwiązanie, tj. wprowadzenie odpowiedniej rutyny snu, kontrolę stresu oraz zwrócenie się do specjalisty, który pomoże w wybraniu odpowiedniej terapii. Lekarze preferują z reguły terapie niefarmakologiczne, ale w niektórych, rzadkich przypadkach, krótkotrwałe podanie leków nasennych może być pomocne, nie dłużej jednak, niż przez okres ok. miesiąca, tak, aby leki nie wywołały efektu uzależnienia. Najważniejsze to wprowadzić odpowiednią rutynę, zadbać o higienę snu. Jeśli przez dłuższy okres czasu, mamy problem z zasypianiem, sypialnia zacznie kojarzyć się nam z nieprzyjemnym uczuciem. Nie kładź się do łóżka, jeśli nie jesteś zmęczony. Jeśli położysz się i nie zaśniesz przez ok. 20 minut, wstań i poczekaj, aż poczujesz się bardziej senny. Nie wykonuj jednak  czynności, które wymagają od ciebie zbyt wiele energii. Możesz np. poczytać książkę. Spróbuj wstawać o tej samej porze każdego dnia, niezależnie od tego, jak przebiegła twoja noc. Może czasem być ci ciężko, jednak takie poświęcenie, warte jest swoich pozytywnych efektów. Nie śpij w ciągu dnia, gdyż może to zaburzyć twój naturalny rytm i sprawić, że nie będziesz mógł zasnąć w nocy. Odłóż smartphona i komputer, przynajmniej na dwie godziny przed snem. Światło, które z nich emanuje, redukuje wydzielanie się hormonu snu – melatoniny, co doprowadzić może do problemów z zasypianiem. Weź ciepłą, przyjemną kąpiel, ale dopiero przed snem. Ciepła kąpiel uspokaja i relaksuje, i w takim właśnie stanie, powinieneś położyć się spać. Zadbaj o aktywność fizyczną, jednak unikaj zbyt ciężkiego treningu na trzy godziny przed snem.

Jeśli coś cię trapi i nie możesz przestać o tym myśleć, jeśli masz problem, który wymaga rozwiązania, a czujesz, że nie możesz sobie z nim poradzić, koniecznie zwróć się o pomoc do kogoś bliskiego lub do psychologa, lekarza, terapeuty. Czasem, gdy zbyt wiele myślimy, jesteśmy zestresowani i zmęczeni, tracimy jasną wizję rzeczywistości, nie dostrzegamy alternatywnych i kreatywnych rozwiązań, dlatego też świeża perspektywa i rada innej osoby, mogą otworzyć nam oczy i wskazać odpowiedni kierunek. Czasem trzeba zmienić tor. Pamiętajmy również, że tego typu problemami, zajmują się doświadczeni specjaliści, którzy pomogli wielu osobom, dlatego mogą pomóc również tobie.

Źródło: https://www.brainforestcenters.com/news/how-chronic-insomnia-affects-the-brain

Leave a Reply