Jak wzmocnić psychikę, poprzez odpowiednią stymulację zmysłów.

Ciało i umysł, są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy myślisz pozytywnie, unikasz stresu i dbasz, o zapewnienie sobie potrzebnego relaksu, twoje ciało odpowiada na to dobrą formą i zwiększeniem pokładów energii. Podobnie, gdy czujesz się przygnębiony, martwisz się i stresujesz, twoje ciało odpowiada napięciem, problemem ze snem, a nawet bólem.

Jeśli czujesz, że twoja forma psychiczna potrzebuje polepszenia, masz mętlik w głowie, czujesz presję i przytłoczenie nadmiarem myśli, tak, że ciężko ci jest uporządkować mentalny chaos, możesz zacząć od rytuałów dla ciała, a twoje samopoczucie poprawi się!

Nakarm zmysły.

Kiedy twoje zmysły są przestymulowane, twój umysł załamuje się.

Kiedy po ciężkim dniu pracy i obowiązków, masz chwilę dla siebie, wykorzystaj ją w odpowiedni sposób. Jeśli koniecznie chcesz surfować w internecie, nie przeskakuj z tematu na temat, z postu na reklamę, z wiadomości politycznych na Messenger. Zbyt wiele różnorodnych informacji, dla zmęczonego już umysłu, może wyrządzić szkodę i doprowadzić do rozdrażnienia i problemów z zasypianiem. Skup się na jednej stronie, jednym/dwóch tematach.

Zamiast Internetu, wybierz film, który obejrzysz w telewizji. Dla twojego umysłu, będzie to dużo bardziej relaksujące.

Zażywaj długich, gorących kąpieli codziennie. Pamiętaj, aby wybierać produkty do higieny, który ładnie pachną i mają przyjemną w użyciu konsystencję. Nakarmisz w ten sposób zmysły i zrelaksujesz się, a  twoje ciało i umysł podziękują ci. Wybierz odpowiednie peelingi do twarzy, ciała i stóp. Złuszczanie martwego naskórka, jest bardzo ważne, gdyż pozbywając się go, regenerujesz się na poziomie zarówno fizycznym, jak i mentalnym. Zadbaj w szczególności o stopy, a po zakończonym peelingu, nałóż na nie krem i spędź chwilę na ich rozmasowaniu. Na stopach znajduje się bardzo wiele obszarów, odpowiedzialnych, za inne organy i funkcje organizmu, więc koniecznie spraw, aby zawsze były zadbane. Jeśli podczas masażu, zauważysz, że niektóre miejsca, są bardziej bolesne, niż inne, poświęć im trochę więcej czasu i delikatnie je wymasuj. Wybierz również szampon i odżywkę, odpowiednie dla twojego typu skóry i włosów.  

Jeśli masz możliwość zacząć dzień, od takiego mini-spa, zrób to, a zobaczysz, jak wspaniale będziesz czuć się przez cały dzień i jak bardzo zwiększy to twoją efektywność! Przed snem natomiast, rytuał taki, poprawi jakość snu i pozwoli ci się zrelaksować. Zacznij swój filmowy seans dopiero po kąpieli, zaparz ziołową herbatkę z melisy, rumianku i lawendy, a przyjemny wieczór będzie gwarantowany!

Kiedy będziesz mieć chwilę dla siebie, połóż się na materacu/kocu, na podłodze, poleż chwilę i oddychaj głęboko. Wdech przez nos, wydech przez usta. Wsłuchaj się w swoje ciało. Czy odczuwasz w niektórych miejscach ból, napięcie? Spróbuj skupić się na oddechu i wyobraź sobie, że przy wdechu, powietrze wchodzi właśnie w te bolesne, napięte miejsca, a przy wydechu, cały ten ból i napięcie, zostają wypuszczone. Możesz również włączyć nagranie, z odgłosami natury, np. wodospadu, czy rzeki (znajdziesz je na youtube). Zbadaj swoje ciało, poprzez delikatne rozciąganie. Możesz to również zrobić na sofie, w pozycji siedzącej. Poruszaj się delikatnie i sprawdź, gdzie odczuwasz napięcie. Rozciągaj te miejsca na ciele. Pamiętaj, że rozciąganie, nie powinno sprawiać bólu. Rozciągaj się do tego stopnia, w którym czujesz się komfortowo. Jeśli twoje ciało jest bardzo sztywne i napięte, powinieneś zacząć pracować nad nim codziennie, w taki właśnie sposób, gdyż mogą one mieć związek, z odczuwanym przez ciebie napięciem psychicznym.

Posprzątaj!

Kiedy otacza cię bałagan, w twoim umyśle panuje chaos. Nawet, jeśli jeszcze nie wiesz, jak poukładać wszystko w głowie, zacznij od układania i porządkowania twojej przestrzeni mieszkalnej. Czasem, bałagan i zalegające w zakamarkach domu przedmioty, są symbolem twojego stanu umysłu. Jeśli masz naprawdę dużo do ogarnięcia, zrób plan i posprzątaj chociaż trochę każdego dnia. Umyj wszystko dokładnie i zadbaj o przejrzyste okna. Po zakończonej pracy, poczujesz, jak ogromny balast spada z twojego umysłu. Poczujesz się jak nowonarodzony, z masą energii i motywacji, a przede wszystkim, z czystą wizją przyszłości.

Otaczaj się przedmiotami, które ci się podobają. Kubek do kawy, kwiaty na stole, małe, ładne ozdoby, na które przyjemnie jest ci patrzeć. Wprowadzą cię w lepszy nastrój, więc nie odmawiaj sobie ich!

Zadbaj o pyszne i zdrowe jedzenie. Znajdź nowy przepis i przygotuj potrawę, której jeszcze nie posmakowałeś. Przygotuj napój, którego jeszcze nie piłeś. Znajdź informacje, na temat odpowiedniego odżywiania i spróbuj przygotować coś dobrego, ze zdrowych produktów!

Chodź na spacery i wietrz pomieszczenia mieszkalne, tak długo, jak to możliwe. Ruch i świeże powietrze, mają zbawienny wpływ na twoje ciało i jak dowodzą badania, mogą momentalnie poprawić formę psychiczną.

Zadbaj również o to, aby kosmetyki i środki czystości, których używasz, miały odpowiedni skład chemiczny. Niektóre, zawarte w nich substancje, mogą ci bardzo zaszkodzić. Znajdź więcej informacji na ten temat! Jeśli masz czas, sam możesz zrobić ekologiczny szampon do włosów oraz spray do mycia kuchni!

Umysł odbiera bodźce zmysłowe, jako symbole. Kiedy dbasz o swoje ciało, twój umysł otrzymuje informację, że wszystko jest w porządku, gdyż dajesz mu miłość i pozytywną energię, dzięki czemu, może on czuć się bezpiecznie i pozwolić sobie na relaks.

Wsłuchaj się w swoje ciało. Kiedy zbyt długie siedzenie przy biurku, sprawia ci ból, zrób sobie przerwę. Jeśli przebywanie w danym miejscu, doprowadza cię do bólu głowy, opuść je. Jeśli nie masz na coś ochoty, bo jesteś zmęczony, nie obawiaj się powiedzieć NIE.

I przede wszystkim: nie spiesz się. Znajdź czas na to, o co prosi cię twoje ciało. Gdyż prawidłowe połączenie ciała i umysłu, jest podstawą dobrego zdrowia psychicznego.

Leave a Reply