Co to znaczy zmienić siebie?

Dlaczego chcemy się zmienić, jak zrozumieć i odnaleźć samego siebie, w drodze pozytywnej transformacji.

Czasem chcielibyśmy być inni. Bardziej śmiali, zdecydowani, przebojowi. Reagować inaczej, w różnych życiowych sytuacjach. Niektórzy z nas czują, że pomimo najlepszych intencji, wszystko zawsze kończy się dla nich w ten sam, negatywny sposób. Niektórzy mają wrażenie, że chodzą w życiu od porażki, do porażki, a niektórzy, pomimo osiągnięć i sukcesów, ciągle czują się niepełni…

Czasem chcielibyśmy coś w sobie zmienić, ale nie wiemy dokładnie co…

Ilu z nas, jest tak naprawdę zadowolonych z siebie i nie odczuwa potrzeby ciągłego ulepszania? Ilu z nas potrafi po prostu BYĆ, a nie ciągle szukać drogi do stania się kimś innym, kimś lepszym… Lecz lepszym od kogo? Od samego siebie?

A może tu wcale nie chodzi o zmianę, tylko o brak poczucia tożsamości?

Niektórzy z nas, chcą siebie odnaleźć, odkryć swój potencjał…

Dlaczego jako dorośli ludzie, musimy odnajdować samych siebie? Jak to możliwe, że czujemy, że nie wiemy kim jesteśmy, nie wiemy, czego chcemy i jakie mamy talenty?

A może prawdziwą przyczyną niezadowolenia z samego siebie, jest brak odpowiednio zdefiniowanego poczucia tożsamości, a w konsekwencji, brak wewnętrznego kontaktu z samym sobą?

Jeśli w dzieciństwie, ciągle musieliśmy spełniać jakieś warunki, aby otrzymać aprobatę, zaczęliśmy definiować samych siebie poprzez spełnianie tych właśnie warunków, nasze poczucie własnej wartości i samoocena, wtopiły się w te żądania i stały się uwarunkowane. Nie nauczyliśmy się po prostu BYĆ i budować poczucia własnej wartości, na podstawie samego faktu naszego istnienia, lecz na podstawie ciągłego spełniania różnych warunków, stawianych przez innych ludzi, norm grupowych, czy społecznych. Nauczyliśmy się porównywać do innych i przesadnie ich opinię na nasz temat. Oddaliśmy całą naszą moc jednostkom zewnętrznym… Nie wiemy kim jesteśmy, uciekamy od samych siebie i patrzymy na siebie oczami innych ludzi, definiujemy siebie, poprzez normy i standardy zewnętrzne.

Każdy z nas dąży do szczęścia, lecz aby móc odczuwać prawdziwe szczęście, trzeba być zadowolonym z siebie tu i teraz, a nie ciągle odczuwać potrzebę bycia lepszym, niż się jest… To zupełnie zaprzecza poczuciu własnej wartości…

Bo o to tutaj chodzi…

O poczucie własnej wartości. Naklejkę, którą przykleiliśmy sobie w dzieciństwie, na podstawie tego, co mówili o nas inni, w jaki sposób nas traktowali i nauczyli myśleć, o samych sobie. Wszyscy jesteśmy dokładnie tacy sami w punkcie wyjścia, nikt nie jest od nikogo lepszy ani gorszy, ale to te właśnie naklejki, mają tak wielką władzę nad nami, że potrafią zdefiniować całe nasze życie, sposób myślenia, postrzegania siebie i świata oraz bezpośrednio wpływać na wybory, jakich dokonujemy. Jeśli nie będziemy myśleć o sobie w pozytywny sposób, nasze zachowanie i wybory, będą za każdym razem doprowadzać do negatywnych skutków, a my będziemy się zastanawiać, co jest z nami nie tak… och, gdybyśmy tylko mogli się zmienić! Ale jak?

Jest na to sposób.

Pozwól sobie na wrażliwość.

Płacz, śmiech, duma, wstyd, współczucie, złość. Wszystkie emocje, zarówno te odczuwane przez nas pozytywnie, jak i negatywnie, są zupełnie naturalne. Każdy z nas doświadcza negatywnych, bolesnych emocji, lecz nie każdy z nas potrafi je zaakceptować i poradzić sobie z nimi, gdyż wielu z nas wierzy, że ich okazywanie jest oznaką słabości i wadliwego charakteru. Nic bardziej mylnego i niszczącego dla naszej duszy… Każdemu jest czasem smutno i każdy z nas czasem płacze… Jesteśmy tylko ludźmi. Jeśli coś na rozzłości lub zrani, to oznaka, że nasze granice są przekraczane i mamy prawo, do okazania niezadowolenia. Daj sobie to prawo. Okazywanie uczuć, bez poczucia wstydu, to SIŁA i oznaka wysokiego poczucia własnej wartości. Jeśli nie pozwolimy sobie na odczuwanie tych „niewygodnych” emocji, pozostaną one w nas i będą nam przeszkadzać. „Nieprzerobione” uczucia nie znikają.

Twoje wnętrze potrzebuje detoksu.

Aby móc bliżej przyjrzeć się często niejasnym i niezrozumiałym emocjom, najlepszą metodą jest pisanie pamiętnika.

Pisz o tym, co czujesz. Najczęściej jak możesz, w każdej możliwej sytuacji. Dzięki temu, będziesz mógł bardziej trzeźwo spojrzeć na daną sytuację. Nasz umysł, podczas odczuwania negatywnych emocji, generuje cały natłok myśli, tak, iż często trudno jest odnaleźć i zdefiniować własne uczucia i ich przyczyny. Jednak, gdy napiszemy to wszystko na kartce, będziemy mogli dostrzec w tym procesie myślowym strukturę. Będziemy w stanie zaobserwować samych siebie pomiędzy wierszami. Poznać siebie i swoje reakcje w różnych sytuacjach, odkryć związki przyczynowo-skutkowe, odnaleźć ukryte w chaosie myśli, powiązania i rozwiązania…

Napisz list do osoby, na którą się złościsz. Chociaż nie wyślesz jej tego listu, twoje negatywne emocje z nią związane, zostaną przynamniej częściowo uwolnione, a ty będziesz mieć miejsce na inne, bardziej pozytywne uczucia.

Jeśli jakaś sytuacja i związane z nią emocje, zakłócają twój wewnętrzny spokój, nie siedź w nich. Uwolnij się od nich.

Pamiętaj również, że taki wewnętrzny detoks, może chwilę potrwać. Dlatego musisz dać sobie czas. Dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Nie martw się, jeśli wydawać ci się będzie zbyt długi, gdyż nie będzie on na pewno zmarnowany. Największym marnotrawstwem czasu, jest uciekanie od własnych uczuć i emocji, gdyż wtedy zapędzamy własny proces życiowy w ślepą ulicę.

Okazywanie wrażliwości ma tak wiele pozytywnych stron. Nie tylko pozwala na uwolnienie się od negatywnych emocji, lecz sprawia, że inni ludzie za twoim przykładem, również sobie na nią pozwolą i staną się bardziej życzliwi w stosunku do siebie i innych.

Życzliwość i wyrozumiałość w stosunku do innych, to również życzliwość i wyrozumiałość w stosunku do samego siebie. Przyzwolenie na wrażliwość, a co za tym idzie, wyzbycie się krytycyzmu w stosunku do siebie i innych, na globalną skalę, jest w stanie uleczyć świat…

Nie porównuj się do innych i nie myśl, że jest im lepiej, tylko dlatego, że ich fasada na to wskazuje. Może potrafią oni po prostu utrzymywać tą fasadę, a ich osiągnięcia mogą być nieustanną gonitwą za poczuciem własnej wartości… każdy ma swoją własną drogę do przejścia i na każdego, czeka na niej trochę inny rodzaj sukcesu. Osiągnięcia innych ludzi, nie są i nigdy nie będą wyznacznikiem poziomu twojego sukcesu w życiu. Każdy z nas musi pracować na miarę swoich własnych możliwości i talentów, i starać się być najlepszą wersją samego siebie, poprzez akceptację siebie i innych, wrażliwość, szacunek i porozumienie.

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swoich reakcji, w różnych sytuacjach, jeśli po rozmowie z kimś, żałujesz, że nie zachowałeś się inaczej – napisz to w pamiętniku. Napisz, jak wolałbyś zareagować i co powiedzieć. Przyjrzyj się temu i popracuj nad tym. Zapamiętaj to, tak, iż będąc w podobnej sytuacji następnym razem, zachowasz się tak, jak naprawdę sobie tego życzysz.

Pokonaj strach.

Strach może mieć wielkie oczy, lecz to my mamy kontrolę nad tym, na ile pozwolimy mu na nas wpłynąć. Napisz o wszystkim, czego się boisz. Najgorsze scenariusze, które masz w głowie. „Co może się stać, jeśli…”. Przyjrzyj się później temu, co napisałeś. Czy jest to rzeczywiście, aż tak straszne?

Bardzo często, najbardziej boimy się porażki. Nie podejmujemy działania, gdyż obawiamy się, że popełnimy błąd.  Błędy są jednak nieuniknione. Każdy błąd jest wartościową lekcją, która tak naprawdę nas ulepsza. Jednak, jeśli pozwalamy popełnionym przez nas błędom, definiować naszą tożsamość, samoocenę i poczucie własnej wartości, będziemy bać się podjąć działania, gdyż popełnienie błędu, będzie dla nas oznaką, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, że coś jest z nami nie tak. To nieprawda. Jeśli potkniesz się i przewrócisz, czy będzie to oznaczać, że nie możesz już wstać i iść dalej? Zapytaj samego siebie i napisz w swoim dzienniku: jeśli popełnisz błąd i nie uda ci się czegoś osiągnąć w określonym czasie, co możesz na tym zyskać? Czego możesz się z tego nauczyć? Jeśli uważasz, że popełniłeś błąd – wyciągnij z niego wnioski i spróbuj go więcej nie popełniać, ale nie odbieraj sobie prawa do działania.

Praca nad sobą, rozwijanie swoich talentów i dążenie do celów, są dla nas pozytywne. Są drogą do spełnienia naszych marzeń. Musimy jednak pamiętać, że chęć zmiany samego siebie i dążenie do osiągnięć, motywowane wewnętrzną potrzebą podniesienia samooceny i poczucia własnej wartości, wymagają głębszego przyjrzenia się sobie i pracy nad swoimi emocjami.

Źródło i inspiracja: This Is How You Love Yourself | Radhi Devlukia Shetty on Women of Impact – YouTube

Leave a Reply