Jak zmienić nawyki żywieniowe, aby poprawić zdrowie i utrzymać prawidłową wagę.

Niezależnie od tego, czy chcesz zrzucić kilka kilogramów, czy też po prostu lepiej się poczuć, mieć więcej energii i zainwestować w swoje zdrowie i formę, najlepszym działaniem, jakie możesz podjąć, jest zmiana nawyków żywieniowych.

Kiedy słyszymy o odchudzaniu, na myśl automatycznie przychodzi słowo dieta. Diety jednak rzadko kiedy doprowadzają do stałej utarty nadprogramowych kilogramów, gdyż jest ona tylko tymczasową zmianą nawyków żywieniowych. Po zakończonej diecie, wracamy do dawnych przyzwyczajeń i przybieramy na wadze. Nie powinno nas to dziwić. Kolejnym problemem jest brak cierpliwości. Chcemy dietę już teraz i najlepiej, żeby schudnąć pięć kg w tydzień, albo dziesięć! Dlatego właśnie diety nie są zdrowe, dla organizmu to szok i tortura. Jeśli nauczymy się cierpliwości, obierzemy sobie za cel przede wszystkim długotrwałą poprawę zdrowia, zamiast skupiać się na zewnętrznym wyglądzie, będziemy w stanie zmienić swoje nawyki i doprowadzić do stałej utarty kilogramów. Pamiętajmy również, że najważniejsze w odchudzaniu jest spalenie tkanki tłuszczowej wokół talii, gdyż jej nagromadzenie w tym właśnie miejscu, jest najbardziej niebezpieczne dla naszych organów, tj. serce i wątroba. Otyłość brzuszna zwiększa również ryzyko udaru mózgu, zawału serca i cukrzycy typu II. Nie musisz mieć żelaznych mięśni ani wystających żeber, najważniejsze to spróbować utrzymać obwód talii poniżej 80 cm. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Znajdziecie tutaj kilka rad, które pozwolą wam zmienić nawyki żywieniowe, spalić tkankę tłuszczową właśnie wokół talii, doprowadzić do stałej utraty kilogramów, poprawić zdrowie i samopoczucie.

  • Zrezygnuj z białego cukru, na rzecz naturalnych produktów słodzących.

Jest to najważniejsza zasada. Biały, rafinowany cukier, nie jest naszemu organizmowi potrzebny. Słodziki z kolei, mogą drażnić jelita i wpłynąć negatywnie na ich naturalną florę bakteryjną. Wybierz niepasteryzowany miód lub cukier kokosowy, jako produkt słodzący. Zrezygnuj ze słodkich, wysoko przetworzonych produktów tj. słodycze i ciasta gotowe, słodzone napoje.

  • Zrezygnuj z mąki pszennej.

Dzisiejsza pszenica, z której wykonuje się klasyczny, biały chleb, zawiera więcej skrobi, niż inne zboża, tj. gryka, pszenica jednoziarnista i wiejska oraz ekologiczny orkisz. Większe ilości skrobi, oznaczają wyższy poziom cukru we krwi, a zarazem więcej tkanki tłuszczowej wokół talii. Dlatego właśnie jasne pieczywo „odkłada się” na brzuchu. Wybierz te zdrowsze, ciemniejsze zboża, chleby pełnoziarniste, kaszę kukurydzianą, owsiankę, pieczywo chrupkie, chleb żytni. Możesz dodać do nich odrobinę miodu. Czasem może się zdarzyć, że pełnoziarniste pieczywo wywoła spowolnienie trawienia i dolegliwości jelitowe, tj. zaparcia. Musisz wtedy sprawdzić, czy nie jesteś przypadkiem uczulony na niektóre ze składników tych zbóż. Pieczywo chrupkie, może działać zbawiennie na tych, którzy ogólnie źle tolerują wszelkiego rodzaju pieczywo i mogą mieć niezdiagnozowaną alergię na gluten – nie zawsze też testy ujawnią istnienie takiej alergii, lecz dolegliwości jelitowe po spożyciu wszelkiego rodzaju zbóż czy mąki, mogą być oznaką nietolerancji pokarmowej na gluten.

  • Jedz więcej warzyw.

Badania dowodzą, że aby schudnąć, zwłaszcza wokół talii, trzeba jeść WIĘCEJ warzyw. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw, ma udokumentowane efekty utraty wagi, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzieje się tak z kilku powodów. Warzywa i owoce zawierają duże ilości wody i błonnika, i nie obciążają organizmu dużą ilością cukru. Błonnik z warzyw wspiera dobre bakterie w jelitach, które mogą zmniejszyć ilość wchłanianego z pokarmu cukru. Bakterie te fermentują, przekształcają błonnik w kwasy tłuszczowe, które mogą poprawić wrażliwość na insulinę i zahamować odkładanie tkanki tłuszczowej wokół talii. Zwłaszcza brokuły, kalafior i jarmuż.

  • Ryby i omega 3.

Kwasy tłuszczowe Omega 3, znajdujące się w rybach, wywołują reakcje neuroprzekaźników i hormonów w organizmie, gdyż wiele ze składników odżywczych, znajdujących się w rybach, wchodzi w reakcje z omega 3. Zwłaszcza proteiny, znajdujące się zarówno w tłustych, jak i chudych rybach, tj. łosoś, makrela, dorsz i śledź. Omega 3 przyczynia się do transportu rozpuszczających się w tłuszczach witamin oraz ochrania narządy wewnętrzne. Pij łyżkę tranu codziennie, przez cały rok. Wybierz ten z witaminą D, dla jeszcze lepszych, zdrowotnych efektów.

  • Zrezygnuj z białego ryżu i makaronu, na rzecz zdrowszych wariantów.

Rafinowany, biały ryż i makaron, zawierają bardzo duże ilości karbohydratów, które są momentalnie wchłaniane przez jelita, co prowadzi do drastycznego podwyższenia poziomu cukru we krwi, co z kolei stymuluje hormony stresu w organizmie, zwiększa piki insuliny i w efekcie doprowadza do odkładnia się tkanki tłuszczowej wokół talii. Wybierz zdrowsze alternatywy, tj. brązowy, pełnoziarnisty lub dziki ryż, grykę, kukurydzę, makaron fasolowy lub z cukinii, kosmosę ryżową, soczewicę. Produkty te, w przeciwieństwie do białego ryżu i makaronu, zawierają bardzo wiele składników odżywczych, które stabilizują poziom cukru we krwi, dodają energii, poprawiają humor i zmniejszają ochotę na słodycze!

  • Produkty spożywcze wspomagające pracę jelit.

Flora bakteryjna jelit, wpływa na sposób, w jaki nasz organizm wchłania substancje odżywcze, pozbywa się toksyn, przetwarza błonnik i skrobię oraz produkuje kwasy tłuszczowe, zwiększające podatność na działanie hormonów i neuroprzekaźników. Dobre bakterie jelit, uczestniczą w procesie fermentacji błonnika warzyw w tłuszcz, który zwiększa wrażliwość na insulinę, a to z kolei przyspiesza proces spalania tłuszczu. Jedz produkty tj. grecki jogurt, kefir, kombucha i błonnik z surowego imbiru i czosnku.

  • Bardziej zróżnicowane proteiny.

Badania dowodzą, że pokarm bogaty w białko, potrafi zredukować ilość tkanki tłuszczowej wokół talii i sprawia, że spadek wagi nie ma aż tak dużego wpływu na masę mięśniową, jak w przypadku innych diet niskokalorycznych. Jeśli zwiększysz ilość spożywanego białka (zwłaszcza tego pochodzącego z fasoli i soczewicy), a także ryb i skorupiaków, przekonasz się, że ułatwi ci to utrzymanie wagi, gdyż organizm zużywa energię, aby przetworzyć proteiny w bardziej fundamentalny typ energii.

Podstawą zdrowia jest życie w harmonii z potrzebami swojego organizmu. Jedną z jego najważniejszych potrzeb jest zdrowy, nieprzetworzony, naturalny pokarm, który ma pozytywny wpływ na wszystkie funkcje organizmu.

Daj swojemu ciału to, czego potrzebuje, a będzie ono funkcjonować dla ciebie optymalnie. Spędź trochę czasu na czytaniu o zdrowym odżywianiu, zarezerwuj sobie kilka chwil, przy następnej wizycie w sklepie spożywczym, tak, abyś mógł przestudiować etykiety i wybrać odpowiednie produkty.

Zainwestuj w siebie, bo jesteś tego wart!

Źródło: Berit Nordstrand, „Dwanaście tygodni do zdrowszego życia i węższej talii”.

Leave a Reply