Kiedy lekarstwa nie działają, może ci pomóc psycho-chemia!

Psycho-chemia to nauka, zajmująca się badaniem związku pomiędzy chemicznymi procesami zachodzącymi zarówno w mózgu, jak i w całym organizmie, a zachowaniem i procesami psychologicznymi. Badacze zajmujący się tą dziedziną psychologii i medycyny, badają w jaki sposób różne składniki odżywcze, wpływają na samopoczucie i zachowanie. Wierzą oni, że pomiędzy wieloma dolegliwościami natury psychicznej, leżą niedobory m.in. witamin i minerałów. Koncept ten zakłada, że aby pomóc pacjentowi, konieczna jest współpraca pomiędzy lekarzem medycyny i psychologiem.

Według psycho-chemii, psychiczne i fizyczne zdrowie są od siebie zależne, a ich elementów nie można odseparować, gdyż nasz organizm jest stworzeniem psycho-fizycznym. Przedmiotem jej zainteresowania jest chemia naszego mentalnego zdrowia, w jaki sposób zmiany chemiczne wpływają na pojawienie się różnych stanów świadomości. Może brzmieć to trochę mistycznie, lecz nie jest to żadna magia. Wydaje nam się często, że nasze fizyczne ciało podlega chemicznym procesom w większym w stopniu niż umysł, gdyż jest ono namacalne, a nasze myśli wydają się czymś bardziej nieuchwytnym… Oczywiście, nie jesteśmy jedynie fizycznym ciałem, posiadamy duszę, a myśli są również jej częścią, jednak nie możemy zapominać, że nasze ciało i dusza oraz psychika są jednością – dlatego też wszystko, co dzieje się w naszym ciele na poziomie fizycznym, będzie odzwierciedlać stan naszego umysłu i duszy. Podobnie wszystkie wpływy środowiskowe oraz substancje odżywcze pochodzące z tego środowiska, do życia, w którym zostaliśmy stworzeni, będą miały dla nas ogromne znaczenie.

Biochemia ciała i substancje odżywcze wpływają na nasze ciało w takim samym stopniu jak na nasz mózg, kognitywne i emocjonalne funkcje. Różnego rodzaju niedobory odżywcze i brak równowagi w biochemii organizmu, może odbić się negatywnie na zdrowiu psychicznym. Znanym przykładem może być niedobór żelaza, który spowodować może zarówno zmęczenie, jak i depresję, problemy z pamięcią i koncentracją.

Badania przeprowadzone w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat odkryły, że bardzo wiele składników odżywczych ma bezpośredni wpływ na funkcje umysłu i na sposób działania naszej psychiki i emocji. Ta nowoodkryta wiedza na temat wpływu witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych na ciało i umysł, sprawiła, że pacjentom można zaproponować suplementarny sposób leczenia. Badania wskazują również na to, że aby osiągnąć pożądane efekty, zazwyczaj należy podać większe dawki tych brakujących substancji, przez dłuższy okres czasu.

Pacjent musi wykonać szczegółowe i wszechstronne badania składu krwi, analizy minerałów, badania hormonalne i moczu.  Rezultaty mogą w wielu przypadkach odkryć braki równowagi, które mogą wyjaśnić, dlaczego pacjent cierpi na zaburzenia natury psychicznej i emocjonalnej. Mówimy tu głównie o niedoborach żelaza, kwasu foliowego, witaminy B oraz magnezu, często spowodowany niemożnością jego wchłaniania przez organizm.

Metoda ta pomogła wielu ludziom na całym świecie, niwelując psychiczne symptomy depresji, poziom stresu i lęku, wpływając pozytywnie na jakość życia. Jeśli cierpisz na psychiczne i emocjonalne zaburzenia, może czujesz, że proces leczenia nie przynosi ci wystarczających efektów, może warto porozmawiać z lekarzem na temat wykonania szczegółowych badań, zalecanych przez zwolenników psycho-chemii.

Leave a Reply