Kilka słów na Święta…

Zbliżają się Święta – czas w roku, który większości z nas, kojarzy się z najpiękniejszymi chwilami życia, spędzonymi z rodziną i najbliższymi, przywołuje radosne wspomnienia z dzieciństwa. Święta to czas, który się zatrzymuje – na kilka chwil – po to, abyśmy w naszym zabieganym często życiu, zatrzymali spojrzenie na twarzach naszych najbliższych, abyśmy byli w stanie dostrzec, czy przypadkiem ich oczy nie kryją czegoś przed nami… Możemy dostrzec zmiany obserwując tych, których od dawna nie widzieliśmy, a także spojrzeć na samych siebie, po prostu „będąc”, nie tylko „robiąc”… Niektórym z nas życie przepływa przez przysłowiowe palce, w pogoni za czymś, co jeszcze się nie wydarzyło, za czymś, co jeszcze nie istnieje… w tym samym czasie jesteśmy często ślepi na to, co dzieje się wokół nas. Pogoń, to tak naprawdę ucieczka od samego siebie, a uciekając od siebie, nie dostrzegamy tych, którzy są wokół nas… Święta to właśnie taki czas, aby się zatrzymać. Dostrzec to, co jest ważne, przewartościować swoje życie, przypomnieć sobie o tym, aby pamiętać… Pamiętać o tych maleńkich szczegółach, niuansach, które tak łatwo przeoczyć, a z których zbudowana jest całość… na pozór zwyczajne spojrzenie naszych najbliższych, może kryć tęsknotę, krótkie zdanie, może chować coś między wierszami… Może uśmiech sąsiada, któremu codziennie mówisz dzień dobry, skrywa w sobie ból. Może koleżanka w pracy, której zachowanie cię denerwuje, walczy z samotnością, może dziecko, które zachowuje się niegrzecznie, tak naprawdę krzyczy o pomoc i uwagę… Nie zapominajmy, że nie wiemy, jak poważne problemy mają inni ludzie, więc starajmy się zawsze być uprzejmi, nawet jeśli czujemy złość… Pamiętajmy, że to, co damy, wróci do nas – w każdej sferze życia.

Jeśli trzymasz w sercu urazę do kogoś, zastanów się, czy ta uraza boli cię w sercu, czy tak naprawdę boli twoją dumę… Jeśli potrafisz, odpuść sobie, bo ta uraza może w końcu zatruć ciebie. Jeśli za kimś tęsknisz, wyciągnij do niego rękę, jeśli czujesz, że twoje serce jest na tyle silne…

Jeśli jesteś bardzo młody, a czujesz, że w twoim życiu nie układa się, masz problemy i czujesz się bezradnie, pamiętaj, że to wszystko minie i jeśli chwilę poczekasz, będziesz wolny i niezależny, i będziesz mógł iść dokładnie tam, gdzie chcesz… Będąc nastolatkami, często wydaje nam się, że dana chwila będzie już wiecznością… spokojnie, zarówno ty, jak i twoja rzeczywistość zmieni się… Porozmawiaj z kimś, nie trzymaj tego w sobie.

Pamiętaj o tych, którzy są sami. Samotność to dla wielu ludzi ogromy ból, choć nie zawsze się do tego przyznają. Pewien starszy pan, który stracił zarówno swojego syna, jak i żonę, po pięćdziesięciu latach małżeństwa, powiedział, że samotność odczuwa się tak, jakby ktoś rzucił ją do ciebie, a ty nie mógłbyś jej odbić, tylko musiałbyś ją już na zawsze nosić… Jedyną osobą, która z nim rozmawia, to wolontariuszka z telefonicznej linii dla ludzi samotnych, dzwoni do niego w każdą sobotę wieczorem, a wtedy kładzie on telefon na sofie obok, aby móc jak najszybciej odebrać, tak wiele ta rozmowa dla niego znaczy i tak ogromną jest pomocą… Obecne Święta wielu z nas musi spędzić w izolacji, wiele starszych osób nie może spotkać się ze swoimi bliskimi, z powodu pandemii korony wirusa, jednak pamiętajmy, aby skontaktować się z nimi, zadzwonić. Zadzwoń do samotnej, starszej sąsiadki, zapukaj do jej drzwi i zapytaj czy czegoś nie potrzebuje…

Zadzwoń do tych, którzy są sami, samotni, nawet nie wiesz, jak wiele to może dla nich znaczyć.

A jeśli jesteś samotny, poproś o pomoc. Nie obawiaj się, bardzo wiele osób z przyjemnością wyciągnie do ciebie rękę. Wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas może znaleźć się podobnej sytuacji. Spróbuj skupić się na czymś przyjemnym w te Święta, obejrzyj dobry film, nie zanurzaj się zbytnio w nostalgii… I pamiętaj, że tak naprawdę nigdy nie jesteś sam, bo czuwa nad tobą Bóg – zawsze i na zawsze.

A teraz ostatnie i najważniejsze: wdzięczność. Wdzięczność jest lekarstwem na większość życiowych problemów. Starajmy skupić się na tym, co mamy, na naszych błogosławieństwach, a nie na negatywnych stronach życia. Czasem ciągle jesteśmy ze wszystkiego niezadowoleni, do chwili, gdy tracimy coś lub następuję jakieś wydarzenie, które w ułamku sekundy sprawia, że powrót do stanu rzeczy, na który tak bardzo narzekaliśmy, staje się marzeniem…

Starajmy się być wdzięczni za to, co mamy...

Wesołych Świąt!

Poniżej znajdziecie linki do stron infolinii, przeznaczonych dla tych, którzy czują się samotni – zarówno dla młodzieży, dorosłych jak i osób starszych.

Telefon dla Seniorów DOBRE SŁOWA – Szlachetna Paczka Szlachetna Paczka

Samotność (116111.pl)

Wspierają rozmową. Uruchomiono nowy telefon wsparcia dla osób, które czują się samotne w czasie trwania epidemii (www.gdansk.pl)

Wielu ludzi dzwoni na infolinię NFZ, bo doskwiera im samotność (radio.bialystok.pl)

Źródło: What does it feel like to be old and alone? – YouTube

Leave a Reply