Cztery powody, dla których powinieneś uciąć sobie drzemkę!

Czy wiesz, że krótka drzemka działa jak lekarstwo na cieśnienie krwi i jasny umysł?

Większość z nas lubi uciąć sobie drzemkę, ale niektórzy nadal, jak w dawnych czasach, uważają ją za słabość… Warto jednak wspomnieć o przełomowych badaniach, dokonanych po 1950 roku, które zmieniły nasz sposób postrzegania drzemki, jako czegoś negatywnego. Przy użyciu elektrod, które miały za zadanie monitorować aktywność mózgu, odkryto, że nawet po bardzo krótkiej drzemce mózg zaczynał działać szybciej, ciśnienie krwi spadało, a humor poprawiał się.

Znajdziemy tutaj cztery główne, dobre powody, dla których powinniśmy pozwolić sobie na krótką drzemkę:

  1. Kompensacja za sen stracony nocą. Jeśli nie wyspałeś się w nocy, krótka drzemka będzie dobrym pomysłem. Uważaj jednak, aby taka kompensacja nie stała się nawykiem, a ty zaczniesz zarywać noce, by później nadrobić w dzień! W takim przypadku możesz rozwinąć niezdrową rutynę. Na tego typu drzemkę można pozwolić sobie od czasu do czasu, po nieprzespanej nocy, tak, aby była ratunkiem i dodała energii do wykonania czynności, które zaplanowaliśmy na dalszą część dnia.
  2. Doładowanie energii przed wymagającymi dniami. Jeśli wiesz, że czekają cię wymagające dni, w których nie będziesz mógł pozwolić sobie na wystarczającą ilość snu, np. podczas długiej podróży, spróbuj zrelaksować się i uciąć sobie krótką drzemkę w poprzedzających dniach. Nie odczujesz wtedy braku snu tak mocno, podczas ciężkich czynności.
  3. Szybka dotacja energii. Jeśli czujesz, że potrzebujesz tzw. „energetycznego kopa”, bo jesteś bardzo zmęczony, a czekają cię obowiązki – zrób sobie filiżankę kawy, a natychmiast po jej wypiciu, połóż się na 20 minut – badania dowodzą, że technika ta jest bardzo skuteczna, gdyż pozytywne efekty kofeiny i snu są najsilniejsze, jeśli „wchodzą” w tym samym czasie.
  4. Przetworzenie nowej wiedzy. Kiedy uczysz się czegoś nowego, powinieneś pozwolić sobie na krótką drzemkę, po zakończeniu nauki. Badania dowodzą, że czynność taka wpływa pozytywnie na hipokamp, czyli część mózgu, odpowiedzialną za pamięć i sprawia, że lepiej pamiętamy to, czego się nauczyliśmy. Uczniowie i studenci głównie, powinni pamiętać, aby zadbać o sen!

Jakość drzemki.

  • Pamiętaj, aby nie spać zbyt długo. Jeśli drzemka jest dłuższa niż 40 minut, możesz czuć się po niej jeszcze bardziej zmęczony. Idealna długość drzemki to 10-20 minut.
  • Nie śpij o zbyt późnej porze. Najlepszą porą na drzemkę jest godzina 15:00-16:00, jednak idealny czas będzie zależał od tego, o której godzinie budzisz się rano.
  • Wyłącz światło i dźwięki, aby jakość snu była jak najlepsza.

Co jeść przed snem?

Banany, migdały, daktyle i jogurt, które są bogate w aminokwas tryptofan, który działa uspokajająco i sprawia, że czujemy się bardziej senni. Włoscy badacze dowiedli również, że flavanol, będący składnikiem czekolady, był bardzo pomocny w przypadku kobiet, cierpiących na ekstremalny brak snu.

Jeśli cierpisz na bezsenność i twój rytm snu jest zaburzony, powinieneś skontaktować się lekarzem lub terapeutą. Nie polecamy psychotropowych leków nasennych, lecz zgłębienie wiedzy o przyczynie zaburzonego rytmu snu, zaadresowanie prawdziwej, ukrytej przyczyny tego problemu i praca nad jej usunięciem. Naturalne leki w postaci ziół jak melisa, rumianek i lawenda mogą być również bardzo pomocne.

Leave a Reply