Jak dbać o zdrowie mózgu.

Nasz mózg to komputer, oprogramowanie, które ma za zadanie koordynować pracę całego naszego organizmu.

Dlatego musimy koniecznie zadbać o jego zdrowie, aby móc cieszyć się życiem i zapobiegać wielu chorobom.

Ruch, odżywianie, poziom stresu, sposób w jaki myślimy, częstotliwość kontaktu z innymi ludźmi, to jedne z wielu czynników odpowiedzialnych za zdrowie i funkcjonowanie naszego mózgu.

Zatrzymaj się na chwile i pomyśl.

Twoje myśli to reakcje chemiczne, przepływ bodźców elektrycznych, informacje wysyłane do narządów twojego organizmu.

Negatywne myśli wywołują w twoim organizmie negatywne procesy, które mogą doprowadzić do chorób i osłabić twój układ odpornościowy.

Wyobraź sobie, że twój mózg przekazuje narządom twojego ciała „złe wiadomości”. Jeśli będzie to robił bezustannie przez dłuższy czas, narządy mogą zacząć pracować niewłaściwie – bo będą zestresowane i przeciążone nawałem negatywnych informacji.

Pozytywne myśli z kolei sprawiają, że twój mózg wysyła do twoich narządów i komórek „dobre wieści” – zapewnia je, że wszystko jest w porządku, dzięki czemu mogą być spokojne i odpowiednio pracować.

Twoje myśli to reakcje chemiczne, przepływ bodźców elektrycznych, informacje wysyłane do narządów twojego organizmu.

Pamiętaj, że twój mózg to organ, część twojego ciała jak każda inna.

Jeśli złamiesz nogę, nie będziesz w stanie od razu na niej stać i chodzić. Musisz poczekać, aż się zagoi. Podobnie jest z mózgiem. Jeśli cierpisz na stany depresyjne lub lękowe, lub jeśli przechodzisz przez załamanie nerwowe, warto pamiętać, że trzeba pozwolić mózgowi odpocząć, aby jak każdy inny organ mógł się zregenerować.

Myśląc pozytywnie twój mózg goi się.

Myśląc negatywnie zatruwasz zarówno mózg jak i cały swój organizm. 

Dlatego warto zadbać o spokój ducha.

Zawsze znajdź czas, na to, co cię uspokaja.

Może to być modlitwa, spotkanie z rodziną lub przyjacielem, wycieczka do lasu.

Znajdź czas na to, na co masz ochotę, a na co może sobie nie pozwalasz, bo jesteś tak bardzo zajęty obowiązkami.

Odpuść sobie na chwile. Ta chwila jest warta.

Takie chwile to inwestycja w twoje zdrowie.

Bardzo ważne dla zdrowia naszego mózgu jest utrzymywanie kontaktu z innymi ludźmi. Dbaj o stosunki z innymi. Badania dowodzą, że osoby aktywne społecznie są mniej narażone na demencje.

Zdrowe odżywianie i ruch są również kluczowymi czynnikami mającymi wpływ na zdrowie naszego mózgu. Unikaj wysoko przetworzonych pokarmów, cukru, tłustego mięsa i słodkich napojów. Jedz dużo warzyw i owoców. Pij wystarczająca ilość wody. Znajdź takie potrawy i produkty, które są zdrowe, a jednocześnie będą Ci smakować. Przejrzyj Internet i znajdź przepisy, poeksperymentuj, a na pewno będziesz w stanie stworzyć sobie dietę, która będzie zarówno zdrowa, jak i smaczna.

Czytaj etykiety na produktach spożywczych.

Można czasem doznać szoku, czytając co tak naprawdę zawiera twój ulubiony produkt.

To jest naprawdę bardzo ważne.

Znajdź formę aktywności fizycznej, która będziesz w stanie wykonywać z przyjemnością.

Jeżeli serie i powtórzenia na siłowni nudzą cię, znajdź coś innego. Jeżeli bieganie to dla ciebie zło konieczne – poszukaj czegoś, co jest dla ciebie. Nasze ciało kocha ruch. Znajdź coś, co i Ty pokochasz. Może spacery? Może lubisz skakać w gumę? Na skakance? Może lubisz chodzić po lesie, spacerować. Może zagrasz w dwa ognie?

Spróbuj tańca, pilatesu, jazdy na rowerze po parku lub w lesie. Może istnieją takie miejsca, które lubisz odwiedzać, miejsca, które przypominają ci o dzieciństwie, o pięknie spędzonych chwilach. Pojedź tam hulajnogą lub na rolkach. Znajdź formę aktywności, która sprawia ci przyjemność, a twój mózg i ciało podziękują Ci.

Unikaj alkoholu. Jest on jak trucizna, która nie daje twojemu organizmowi absolutnie niczego pozytywnego.

Jeśli Palisz, poszukaj pomocy w rzuceniu tego nałogu.

Palenie jest nałogiem, a każdy nałóg ma swoje głębsze podłoże w psychice.

Najważniejsza jest twoja świadomość.

Świadomość samego siebie.

Jeśli przez chwile spojrzysz na swoje ciało jako coś zewnętrznego, a nie część ciebie – na coś, co zostało ci powierzone – czy będziesz chciał to ciało niszczyć i krzywdzić?

Na pewno nie.

W ten sposób zaczniesz postrzegać nałóg jako swojego wroga, a nie część ciebie. Wroga, z którym musisz walczyć.

Spróbuj ograniczyć używanie leków, które nie są ci potrzebne. Nie na wszystko od razu trzeba brać tabletkę. Lekki ból głowy czy skurcz, za zwyczaj mijają same. Jeśli masz problemy z trawieniem, również powinieneś najpierw spróbować znaleźć błędy żywieniowe i dokonać zmian w sposobie odżywiania. Sprawdź, czy nie masz przypadkiem alergii na niektóre składniki. Wielu z nas ma alergie na laktozę, gluten, czy orzechy, nawet o tym nie wiedząc. Często alergie te pojawiają się już w dorosłym życiu.

Zadbaj również o odpowiednia ilość snu. Istnieją badania, która twierdzą, że podczas snu nasz mózg wyzbywa się szkodliwych substancji.

Zatroszcz się o zdrowie swojego mózgu, abyś jak najdłużej mógł cieszyć się sobą.

Leave a Reply